Loading...

Co należy zrobić, aby tusz do drukarki nie wysychał?

Drukarki atramentowe to jedne z najczęściej wybieranych urządzeń, zarówno do pracy w biurze jak i do użytku prywatnego. Zachęcają one niską ceną i możliwością wyboru zamienników do oryginalnych tuszów. W związku z tym nic dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na zakup drukarki atramentowej. Jednak jednym z najczęściej spotykanych problemów w tego typu urządzeniach, jest aspekt zasychania tuszów. Co zrobić, aby uniknąć tej trudności?

 

Drukarki atramentowe

Podstawą funkcjonowania drukarki atramentowej jest tusz, który może zostać rozprowadzony na papierze na dwa sposoby. Pierwszy z nich odbywa się poprzez pracę mechanicznych głowic, które rozmieszczają pigmenty na kartce papieru. Druga metoda sprawdza się w przypadku specjalnych kartridżów bąbelkowych i działa dzięki podgrzaniu atramentu. To działanie umożliwia rozprowadzenie tuszu przez wykorzystanie pęcherzyków gazu. Charakterystyczną cechą łączącą obydwa sposoby jest fakt, że są to techniki drukowania na mokro.

 

Problem zasychania tuszu w drukarce

Bardzo często spotykanym problemem, który pojawia się podczas użytkowania drukarki atramentowej, jest wysychanie tuszu. Dzieje się tak w wyniku zaniedbania codziennej eksploatacji urządzenia, które może skutkować nieodwracalnym uszkodzeniem. Co zrobić, aby uniknąć tego problemu? Bardzo ważna jest profilaktyka, czyli po prostu używanie drukarki regularnie. W związku z tym, że tusz ma formę płynną, może się on rozlać, wyparować lub zaplamić powierzchnię. Substancja, która jest podstawą funkcjonowania drukarki atramentowej, stanowi dość skomplikowaną mieszankę różnych specyfików. Charakterystyczną cechą wszystkich cieczy jest ich tendencja do krzepnięcia, dzieje się to także w przypadku tuszu. Największe problemy pojawiają się w momencie, gdy dojdzie do zakrzepnięcia tuszu w dyszach głowic, ponieważ jest to miejsce, które bardzo ciężko wyczyścić. W każdym profesjonalnym sklepie (dużym zaufaniem klientów cieszy się wrocławski sklep Blackpoint) w sytuacji kupna drukarki atramentowej, obsługa doradzi, aby wydrukować chociaż kilka stron raz w tygodniu. Jest to jeden ze sposobów zapobiegania wysychania tuszu w urządzeniu.

Jeśli obawiasz się, że zapomnisz o regularnym używaniu drukarki, warto zastanowić się nad wyborem urządzenia, które posiada system automatycznego czyszczenia głowic. W przypadku takiej drukarki wystarczy, że będzie ona podłączona do zasilania, a kwestia częstszego drukowania nie będzie czynnością, o której trzeba pamiętać.

Kolejną ważną wskazówką jest aspekt odpowiedniego przechowywania wkładów z głowicą, gdy niezbędne będzie ich wyjęcie z urządzenia. W takiej sytuacji konieczne będzie umieszczenie tych elementów w szczelnym pojemniku lub worku. Następnie do środka należy włożyć wilgotny materiał, który zapobiegnie wysychaniu tuszu. Na sam koniec trzeba się upewnić, że wszystko zostało szczelnie zamknięte, bo tylko w taki sposób możliwe jest ochronienie dyszy przed wpływem czynników zewnętrznych.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]