Egzamin ISTQB jest konieczny, jeśli zależy Ci na uzyskaniu certyfikacji ISTQB. Samo szkolenie z zakresu ISTQB nie pozwoli Ci na uzyskanie certyfikacji.
Zacznijmy od tego, czym jest ISTQB. ISTQB to skrót od International Software Testing Qualifications Board. Certyfikacja ISTQB, to program, który podzielony został na trzy etapy. Każdy z etapów obejmuje kilka stopni egzaminacyjnych.
Jeśli chcesz zostać testerem oprogramowania i nie posiadasz żadnego doświadczenia, to pamiętaj, że każdy certyfikat jest dla Ciebie cenny. W środowisku testerskim można spotkać się z opiniami, że przy aplikacji na konkretne stanowisko, certyfikacja ISTQB może być walutą przetargową. Właśnie dlatego egzaminy ISTQB stały się tak popularne.
Jak wygląda egzamin ISTQB?
Oczywiście egzamin można zdawać z różnych etapów. Zaczynamy od najniższego, żeby potem móc piąć się w górę, w strukturze. Sam egzamin trwa godzinę i składa się z 40 pytań. Jeżeli chodzi o zdawalność, to jest ona na naprawdę imponującym poziomie. Zazwyczaj wszyscy zdają, oczywiście mogą przytrafić się sytuacje, w których kilka osób w grupie nie zaliczy egzaminu. Aby zdać egzamin, trzeba przyłożyć się do nauki. Nie da się go zaliczyć bez wcześniejszego przygotowania się. Bez podchodzenia do szkolenia ISTQB, wiedzę można przyswoić z sylabusa ISTQB. Szkolenie ISTQB jest bardzo polecane, ponieważ można nie tylko przyswoić wiedzę teoretyczną, ale również praktyczną. Minusem jest oczywiście cena szkolenia, nie każdy może sobie na nie pozwolić.
Jeśli nie stać Cię na przystąpienie do egzaminu, przyswój wiedzę z sylabusa ISTQB. Przyłóż się do próbnych egzaminów, które znajdziesz w Internecie. W ten sposób zobaczysz, na czym polega egzamin i nic Cię nie zaskoczy. Sylabus może być dla Ciebie na początku czarną magią, ale nie zniechęcaj się. Z czasem zaczniesz przyswajać słownictwo i rozumieć więcej. Znamy osoby, którym udało się zaliczyć egzamin bez przystąpienia do szkolenia. Jest to kwestia zaangażowania i nauki.
Jeśli planujesz pracę testera oprogramowania, warto mieć certyfikat ISTQB. Nie w każdej firmie będzie to Twoją kartą przetargową, jednak może to zwiększyć Twoje szanse na otrzymanie pracy. Certyfikacja ISTQB uznawana jest na całym świecie i jest potwierdzeniem Twojej wiedzy testerskiej. Jeśli zdecydujesz się na wyjazd za granicę, wówczas Twój certyfikat wciąż będzie ważny. Na jedno stanowisko testerskie jest mnóstwo kandydatów. Warto więc wyróżnić się wśród nich nie tylko osobowością czy umiejętnościami.