Loading...

Dlaczego warto włączyć do swojej diety żeń-szeń?

Żeń-szeń jest rośliną znaną od tysięcy lat i ma bardzo szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej, szczególnie na Dalekim Wschodzie. Obecnie żeń-szeń spożywa się w na całym świecie, głównie w postaci ekstraktu zawartego w suplementach diety. Jeśli chcesz się dowiedzieć, dlaczego korzeń tej rośliny jest tak popularny, przeczytaj ten artykuł.

Żeń-szeń – jakie przynosi korzyści?

Najogólniej ujmując, żeń-szeń dodaje energii, zmniejsza uczucie zmęczenia i znużenia. Często w suplementach jest łączony z innymi substancjami i witaminami o podobnym działaniu, tak jak np. w suplemencie Kofaktin, gdzie poza ekstraktami z żeń-szenia koreańskiego oraz syberyjskiego, można znaleźć kofeinę oraz witaminy z grupy B.

Poniżej przeczytasz o wybranych korzyściach, jakie płyną ze spożywania żeń-szenia.

Wpływ na ośrodkowy układ nerwowy

Żeń-szeń działa uspokajająco i relaksacyjnie na układ nerwowy, ponieważ jest zdolny do stymulowania receptorów w mózgu, które odpowiadają za procesy regulujące poziom stresu. Co więcej, dzięki spożywaniu żeń-szenia zwiększa się stężenie acetylocholiny w mózgu, która odpowiada za przekazywanie informacji między neuronami. Sprawia to, że poprawia się zdolność koncentracji oraz zapamiętywania. Najważniejszy składnik żeń-szenia, czyli ginsenozydy pełnią funkcję ochronną dla neuronów, a dokładniej, przeciwdziałają negatywnemu wpływowi wolnych rodników. Oznacza to, że można przypisać żeń-szeniowi działanie antyoksydacyjne. 

Ochrona przed osteoporozą

Włączeniem żeń-szenia do diety powinny zainteresować się szczególnie kobiety w okresie pomenopauzalnym, które są narażone na zmniejszenie gęstości kości, co powoduje podatność na urazy i złamania. Zawarte w żeń-szeniu ginsenozydy zwiększają stężenie estrogenów w kościach, a to z kolei powoduje ochronę tkanki kostnej.

Badania pokazują, że kobiety, które po menopauzie rozpoczęły suplementację preparatami z żeń-szeniem, mogą wystąpić rzadkie działania niepożądane, takie jak krwawienie z dróg rodnych. W razie wystąpienia takich objawów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem. 

Dobroczynny wpływ żeń-szenia na tkankę kostną dotyczy także mężczyzn, którzy również mogą z pozytywnym skutkiem stosować preparaty takie jak Kofaktin. 

Poprawa działania układu krążenia

Żeń-szeń wykazuje działanie przeciwmiażdżycowe, ponieważ obniża stężenie niepożądanej frakcji cholesterolu LDL, nazywanego „złym” cholesterolem, przyczyniając się jednocześnie do podwyższania HDL. Tym samym wpływa on na obniżenie ciśnienia krwi oraz zapobiega zaburzeniom rytmu serca.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]