Loading...

Domowe sposoby na zdrowy i spokojny sen

Sen to najlepszy sposób na zachowanie zdrowego ciała i umysłu. Dzięki regeneracji komórek narządy mogą prawidłowo funkcjonować, a organizm jest dotleniony. Jednak zaśniecie nie zawsze jest proste. Łatwo popełniać błędy, które uniemożliwiają szybkie przejście do krainy snów. Warto poznać domowe sposoby na zdrowy i spokojny sen , aby bezproblemowo dać odpocząć swojemu ciału i myślom.

Zażywaj ruchu

Aktywność fizyczna poprawia metabolizm organizmu i go dotlenia. Dzięki temu krew szybciej krąży w naszych żyłach, a składniki odżywcze szybciej trafiają do narządów. Oczywiście ćwiczenia powodują też zmęczenie, a to sprawia, że mamy ochotę na sen. Intensywny wysiłek fizyczny lepiej praktykować w ciągu dnia, ponieważ wydzielane przez niego endorfiny działają pobudzająco. Przed snem zalecana jest raczej joga lub rozciąganie.

Wyłącz się z sieci

Niebieskie światło z urządzeń wprowadza w błąd nasz mózg. Patrząc na jasny ekran, automatycznie kierujemy sygnał, że ciągle trwa dzień. Przez to utrudniony jest wyrzut melatoniny do organizmu, czyli hormonu snu. Dlatego tak ważne jest, aby co najmniej na godzinę przed planowanym snem, zaprzestać patrzenia w ekrany smartfonów, laptopów czy telewizorów. Lepiej oddać się lekturze wybranej książki lub magazynu, albo odbyć relaksującą kąpiel.

Stwórz rytuał

Zastanów się jakie czynności wprowadzają Cię w stan rozluźnienia i wprowadź je do swojego rytuału przed snem. Może to być kąpiel w olejkach eterycznych i solach, maseczka na twarzy, bądź masaż bańką chińską. Ważne, aby wykonywać te działania codziennie. Dzięki temu nasz organizm nauczy się łączyć je z nadchodzącym snem. Poczujemy się odświeżeni i gotowi na odpoczynek.

Myśl pozytywnie

Nierzadko porą wieczorową, męczą nas nieprzyjemne myśli o wydarzeniach z mijającego dnia. Warto skupiać się na tym, co pozytywnego nas spotkało. Doceńmy nawet najmniejsze gesty życzliwości i pamiętajmy o dobrych wspomnieniach. Można również wyobrażać sobie relaksujące miejsce, np. ciepłą plażę albo rześki las. Uspokoimy w ten sposób nasz umysł i pozwolimy mu na wyciszenie się.

Przewietrz sypialnię

Czyste powietrze jest bardzo ważne dla naszego organizmu. Dlatego przed snem otwórz okno na około 10 minut, i pozwól świeżości zagościć w Twojej sypialni. Przy okazji pamiętaj o technice oddychania 4-7-8. Bierz wdech przez 4 sekundy, wstrzymaj oddech na 7 sekund i wypuszczaj powietrze przez 8 sekund. Stosuj tę praktykę, aż do momentu zaśnięcia. W miarę możliwości staraj się spać na plecach, ponieważ ułatwiasz w ten sposób przepływ tlenu przez płuca do reszty organizmu.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]