Loading...

Jak przygotować się do wystąpień publicznych?

Masz pojawić się przed większą grupą ludzi w roli eksperta i opowiedzieć im o zagadnieniu, którym się zajmujesz, a wcześniej nie miałeś do czynienia z wystąpieniami publicznymi? Czujesz, że zaczyna dopadać Cię stres, a to wyzwanie może być nie do przeskoczenia? Najlepsza rada brzmi… tylko spokojnie. Za chwilę poznasz wskazówki, jak przygotować się do swojego pierwszego wystąpienia publicznego.

Po pierwsze – dobre przygotowanie

Oczywiste jest to, że wystąpień publicznych nie przeprowadza się na żywioł. Zanim pojawisz się na scenie, musisz być profesjonalnie przygotowany. Zazwyczaj zostajesz poproszony o wystąpienie, ponieważ uznano Cię za eksperta w danej dziedzinie. Nie oznacza to jednak, że nie powinieneś przeprowadzić dodatkowego researchu na temat, o którym zamierzasz opowiedzieć. Zawsze lepiej wiedzieć więcej niż mniej.

Po drugie – prezentacja Twoim wsparciem

Jeżeli chcesz przyciągnąć uwagę słuchających, poza słowem mówionym przyda się także prezentacja, która uatrakcyjni wystąpienie. Będzie ona dopełnieniem całości, w którym wyróżnisz najważniejsze zagadnienia. Zadbaj o dodanie do prezentacji elementów graficznych i multimedialnych. Pamiętaj o tym, aby przed wystąpieniem przejrzeć prezentację i usunąć z niej wszystkie błędy.

Po trzecie – trzymaj się czasu wystąpienia

Twoje wystąpienie z pewnością ma określone ramy czasowe. Przygotuj się tak, aby nie przekraczać ustalonego czasu. Uczestnicy spotkania mogą mieć też dodatkowe pytania po Twoim wystąpieniu. Zarezerwuj kilkanaście minut na rozmowę z nimi. Dobrym zwyczajem jest przedstawienie publiczności krok po kroku, jak będzie przebiegało wystąpienie i jakie tematy zamierzasz omówić.

Po czwarte – trening czyni mistrza

Przed pierwszym wystąpieniem na pewno będzie towarzyszył Ci spory stres. Możesz spróbować troszkę z nim powalczyć, wykonując próbne przemówienia w zaciszu swojego domu. Stań przed lustrem i poćwicz publiczne wystąpienie. Przekonasz się, ile czasu zajmie ci wystąpienie i które jego fragmenty powinieneś jeszcze dopracować. Każde kolejne pojawienie się przed publicznością i przemawianie będzie już łatwiejsze

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *