Dane pokazują, że aplikacje mobilne stają się coraz popularniejsze. Z ostatnich szacunków wynika, że w sklepach App Store oraz Google Play można znaleźć ponad 5 milionów aplikacji do pobrania i większość z nas każdego dnia korzysta z wielu programów ułatwiających życie. Jak w tej sytuacji odnajdują się twórcy aplikacji? Z artykułu dowiesz się, na co zwrócić szczególną uwagę przy tworzeniu aplikacji na androida.
Na czym się skupić przy tworzeniu aplikacji na androida?
Aplikacje to nie tylko kolejny produkt wielkich marek, takich jak kanały social mediowe (Facebook, Instagram, Twitter), komunikatory, aplikacje banków czy mobilne wydania platform e-commerce.
Przy tworzeniu aplikacji na smartfon warto wziąć pod uwagę przede wszystkim potrzeby klienta. Jeśli aplikacja ma faktycznie pełnić rolę punktu łączącego klienta z marką lub produktem, należy przeprowadzić cały proces modelowania i walidacji samego pomysłu na usługę. Cały proces polega na sprawdzeniu i zweryfikowaniu pomysłów, wizji, rozwiązań technicznych pod kątem przyszłego użytkownika. Tworzenie nowej aplikacji jest o tyle zasadne, o ile jest ona odpowiedzią na realne problemy przyszłych użytkowników. Nie wystarczy kierować się własnym doświadczeniem, niezbędne jest przeprowadzanie rzetelnych badań.
Na finalny efekt składają się także produktu konkurencji. Wyróżnienia się na tle innych jest niezbędne do przebicia się przez mnogość dostępnych na rynku rozwiązań. Do tego celu posłuży rozpoznanie potrzeb grupy docelowej, a więc przeprowadzenie badań jakościowych i ilościowych. Jeśli dowiesz się, z jakich narzędzi korzystają użytkownicy, jak je oceniają i dlaczego oraz jakie są najmocniejsze i najsłabsze strony rozwiązań, których używają, możesz wyciągnąć wnioski, które pozwolą uniknąć błędów na etapie tworzenia.
Aplikacja na androida – jak zacząć?
Po przemyśleniu powodów, dla których decydujesz się na tworzenie aplikacji na androida, należy rozpatrzyć możliwe ryzyka, które pojawiają się w przypadku dostarczania oprogramowania.
Proces projektowy powinien obejmować 3 etapy:
- Projektowanie aplikacji pod kątem potrzeb grupy docelowej,
- Weryfikacja koncepcji poprzez badania z użytkownikami,
- Udostępnienie próbnej wersji aplikacji użytkownikom (demo).
Przedstawione etapy nazywa się także filarami, ponieważ często ich realizacja odbywa się iteracyjnie. Każdy z procesów powinien być wielokrotnie oddawany do oceny użytkownikom, którzy testują daną funkcjonalność i wracają z feedbackiem. Usprawnienia prac na początkowym etapie są standardową praktyką. Testowanie technicznych rozwiązań w trakcie pisania oprogramowania pozwala na osiągnięcie docelowej formy projektu i jej bezproblemową implementację. Cały projekt należy także badać w trakcie tworzenia pod kątem UX oraz UI, ponieważ same funkcje technologiczne nie są w stanie zastąpić przyjaznego użytkownikowi interfejsu. Wrażenia podczas korzystania z aplikacji są równie ważne, co samo jej główne przeznaczenie.
Najnowsze komentarze