Loading...

Sprawdź, czy nadajesz się na testera oprogramowania

Coraz więcej osób decyduje się na zmianę branży i zaczęcie kariery w IT. Branża ta zachęca, ponieważ oferuje stabilność zatrudnienia i wysokie wynagrodzenie.Testerzy oprogramowania to zawód, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Jednak przyszli kandydaci często zadają sobie pytania: czy nadają się do niego?, jak powinien wyglądać idealny tester? jakie umiejętności powinien posiadać? Przeczytaj dalszą część artykułu i dowiedz się, czy pasujesz do tego zawodu!

Testerzy oprogramowania powinni posiadać pewne predyspozycje, zupełnie tak jak w każdym innym zawodzie. Osoby, które wybierają kadrę, zwracają uwagę na to, ile tych cech znajduje się w danym kandydacie. Nie chodzi tylko o dopasowanie do zespołu, a przede wszystkim o to, by przyszły tester odczuwał satysfakcję z wykonywanej pracy.

Osoby, które chciałyby testować oprogramowanie, powinny wykazywać się myśleniem analitycznym. Jest to podstawowa umiejętność w tym zawodzie. Każdy błąd ma jakąś przyczynę. Aby ją odkryć należy poznać problem i zrozumieć go. Znalezienie samego błędu nie wystarczy. Jeśli chcesz być dobrym testerem, musisz potrafić analizować powstałe błędy i zapobiegać im w przyszłości. W tym przypadku zdolność analitycznego myślenia jest bardzo przydatna. Jeśli masz taką umiejętność lub nie jesteś jej pewien, powinieneś wybrać się na szkolenie ISTQB, na którym kompetencja ta jest mocno rozwijana. Dodatkowo poznasz tam tajniki wiedzy i testerskie sztuczki. Myślenia analitycznego nie można nabyć, ale można je rozwinąć. W testowaniu oprogramowania ważna jest też dobra i płynna komunikacja. Tester jest członkiem zespołu, który składa się nie tylko z testerów, ale też programistów oraz project managerów. W większych firmach, w zależności od projektu, pojawić może się również product owner. Właśnie dlatego komunikacja jest tak ważna, ponieważ tester musi potrafić przekazywać informacje o błędach w jasny i zrozumiały dla wszystkich sposób. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której tester musi kontaktować się bezpośrednio z klientem. 

Dobry tester powinien być też dociekliwy. Nie tylko wykonywać swoją pracę na najwyższym poziomie, ale również szukać możliwości, próbować i unikać podobnych błędów w przyszłości. Taka drobiazgowość w tym zawodzie jest potrzebna, ponieważ bez niej ciężko znaleźć ważne błędy, które wszystkim uciekają. Czasem aby znaleźć błąd, musimy poświęcić mu dużo czasu i cierpliwości. Skrupulatność pozwoli doprowadzić nas do celu.  

Nie musisz posiadać wszystkich tych cech, jednak jeśli posiadasz je wszystkie lub kilka z nich, wówczas warto, żebyś zaaplikował na stanowisko testera!

Przed zaczęciem kariery, zainteresuj się zagadnieniami z dziedziny ISTQB. Przemyśl również kwestię uczestnictwa w szkoleniu ISTQB, które kończy się egzaminem. Zdanie egzaminu uprawnia Cię do otrzymania certyfikacji ISTQB, która jest znanym i cenionym dokumentem. Bywa, że pozwala na otrzymanie swojej pierwszej pracy w tym zawodzie.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *