Loading...

W jaki sposób mogę rozliczyć PIT z Niemiec?

Rozliczanie podatku PIT jest to jedna z czynności, która dosięga każdego dorosłego, pracującego człowieka. Warto pamiętać jednak o tym, że nie tylko w naszym kraju obowiązuje konieczność rozliczania się z dochodów. Musisz wiedzieć również o tym, że jak będziesz za naszą zachodnią granicą, po drugiej stronie Odry, czyli w Niemczech, również będziesz zmuszony do rozliczania się, jednak na nieco innych warunkach.

Rozliczenie PIT-U z Niemiec

W dzisiejszym artykule zajmiemy się rozliczaniem podatku dochodowego od osób fizycznych PIT, który występuje w Niemczech. Nie ma tutaj nic dziwnego, ponieważ Niemcy jest to bardzo często obierana lokalizacja na rozwój zawodowy i na zarobienie większej ilości pieniędzy. Oczywiście dzieje się tak z wiadomych względów, jednak nie to tutaj jest najważniejsze. Jeżeli już przebywamy w Niemczech i pracujemy zgodnie z prawem, czyli na umowie o pracę, to jesteśmy zobowiązani do rozliczania PIT z Niemiec. Bez wątpienia PIT Niemiecki nie będzie różnił się znacznie od naszego, jednak pewne różnice będziemy w stanie wyłapać samodzielnie. W Niemczech kwota wolna od podatku w bieżącym, 2020 roku wynosi nieco poniżej 750 euro. Oznacza to, że każdy euro cent, powyżej tej kwoty jest systematycznie doliczany do naszego podatku.

PIT Niemiecki – co warto wiedzieć?

W rzeczywistości rozliczenie PIT-U z Niemiec może okazać się bardzo problematyczne. Inaczej jest wtedy, jak dopiero zaczynamy tam pracę, a inaczej, jeżeli mamy za sobą już spory bagaż doświadczeń w tym kraju. Jedno jest pewne, PIT z Niemiec jest to sprawa, z którą musi zmierzyć się każdy, kto decyduje się na pracę w tym kraju. Jeżeli chcemy złożyć deklarację PIT, to niezbędne będą nam do tego dokumentu takie jak lohnsteuerbescheinigung, a także abrechnungi, czyli dokumenty pozwalające nam rozliczyć się z tym Państwem. Takie dokumenty otrzymujemy zawsze od pracodawcy, ponieważ ich wydanie to jego obowiązek. Jeżeli chcemy coś odliczyć od danego podatku, to należy pamiętać o tym, że dane koszty muszą przekroczyć koszt 1000 euro. Natomiast do takich kosztów można zaliczyć dojazdy do pracy, ulgę na małżonka, gospodarstwo domowe podwójne, czy odliczanie rzeczy wykorzystywanych w naszej pracy, jak ubrania, narzędzia, czy nawet kursy rozwijające nasze umiejętności. Podatek PIT Niemiecki składamy tylko wtedy, kiedy pracowaliśmy, bądź nadal pracujemy w Niemczech, a co ważne od naszych wynagrodzeń systematycznie odprowadzany był podatek. W takim przypadku możemy liczyć na ulgę i zwrot określonej sumy pieniędzy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *