Loading...

Środki ułatwiające zasypianie

Nie każdemu sen przychodzi z łatwością. Może mieć na to wpływ wiele czynników – nieodpowiedno zbilansowana dieta, zaburzenia w gospodarce hormonalnej, stres i inne. Odpoczynek jest bardzo ważny dla zachowania zdrowego stanu organizmu, a więc warto o niego zabiegać. Jeżeli mamy problemy z zaśnięciem i rano budzimy się kompletnie niewyspani, być może to sygnał, aby wziąć pod uwagę środki ułatwiające zasypianie.

Środki ułatwiające zasypianie – co w nich jest?

Większość preparatów dostępnych na rynku swój skład opiera głównie o zioła oraz substancje pochodzenia roślinnego. Do tych najczęściej używanych należą m.in. melisa, ashwagandha (znana inaczej jako witania ospała), lawenda i szyszki chmielu.

Oprócz wymienionych powyżej składników, do środków na sen często dodawane są witamina B6, B12 oraz melatonina. Ta ostatnia wytwarzana jest również przez organizm człowieka jako hormon, który pomaga mu w regulacji zegara biologicznego, a co za tym idzie, ułatwia zasypianie. W formie związku chemicznego pełni podobną funkcję i skraca czas potrzebny na zaśnięcie.

Jak działają środki ułatwiające zasypianie?

Tabletkę należy połknąć około 30 minut przed planowanym snem. W jednej dawce znajduje się 1 mg melatoniny, która powinna wystarczyć, aby móc bezproblemowo udać się na spoczynek.

Dodatkowo pozostałe składniki środków ułatwiających zasypianie ułatwiają odprężenie się i zachowanie pogodnego samopoczucia. Często przyczyną problemów z zaśnięciem może być stres i towarzyszące mu nieprzyjemne myśli. Melisa działa wyciszająco i pomaga obniżyć napięcie emocjonalne.

Na dobre samopoczucie mają również wpływ ashwagadha i szyszki chmielu. Oprócz tego stymulują one układ nerwowy, dzięki czemu zostaje on wyciszony.

Inne metody ułatwiające zasypianie

Przede wszystkim należy pamiętać, że środki ułatwiające zasypianie to suplementy, a ich branie powinno być podparte przez prawidłową dietę i aktywność fizyczną. Jeżeli zmagamy się z insomnią, warto zasięgnąć opinii lekarza. Być może wystarczy, że przepisze nam opisywane powyżej preparaty ziołowo-roślinne, jednak czasem problem może być bardziej skomplikowany.

Sen jest niezbędny w procesie regeneracji narządów wewnętrznych. Pomaga nam uporządkować zebrane informacje i sprawnie przeprowadzać procesy decyzyjne.

W przypadku chronicznego stresu lub częstych zmian stref czasowych, może dojść do deregulacji naszego zegara biologicznego. Środki ułatwiające zasypianie, mogą pomóc w takich przypadkach dzięki swojego uspokajającemu wpływowi.

Warto również spróbować metod relaksacyjnych takich jak medytacja. Zalecane jest także, aby przed snem przewietrzyć sypialnię i na godzinę przed spoczynkiem, zaprzestać patrzenia w ekrany wydzielające niebieskie światło.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]