Loading...

Podstawy SEO dla początkujących – dowiedz się, czym jest optymalizacja stron

Optymalizacja (SEO) to szereg różnych działań, które polegają na wprowadzaniu zmian w obrębie witryny, aby ta wyświetlała się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania oraz była atrakcyjna dla użytkowników. Na czym polegają i na co dokładnie wpływają działania SEO, dowiesz się z poniższego artykułu.

Co składa się na optymalizację? 

Działania optymalizacyjne można podzielić na kilka grup: 

  • optymalizacja treści – dotyczy wszystkich form tekstowych na Twojej stronie. Treści powinny: być unikalne (nie mogą się powtarzać ani być skopiowane z innych serwisów), związane z tematyką strony, zawierać wybrane słowa kluczowe i być odpowiednio rozmieszczone, zawierać nagłówki i punktory itp.
  • optymalizacja kodu strony – polega na dostosowaniu kodu źródłowego strony przy użyciu odpowiednich znaczników HTML. Dzięki wprowadzeniu optymalizacji kodu strona internetowa będzie czytelna dla robotów Google. W praktyce oznacza to uwzględnienie nagłówków, metatagów, sprawdzenie wagi grafiki i konfigurację połączeń.
  • optymalizacja grafiki – polega m.in. na kompresji obrazów oraz opisaniu grafik atrybutami alt (opisami alternatywnymi), dzięki czemu witryna szybciej się ładuje, a osoby szukające informacji za pomocą grafik będą mogły znaleźć Twoją stronę.
  • optymalizacja słów kluczowych dzięki doborowi słów kluczowych, informujemy algorytm wyszukiwarki, jakiego tematu dotyczy nasza strona. W ten sposób zaznaczamy także, na jakie frazy chcemy być wyświetlani i odnajdywani przez użytkowników. Słowa kluczowe powinny występować na stronie głównej oraz pojawiać się w tekstach blogowych. 
  • optymalizacja linków wewnętrznych– to proces, który polega na tworzeniu czytelnej struktury linków w obrębie naszej witryny. Zamieszczając na stronie linki odsyłające do poszczególnych podstron, trzeba mieć na uwadze zarówno użytkowników, jak i algorytm Google. Osoby poruszające się po stronie powinny mieć możliwość intuicyjnego odnajdywania informacji, natomiast roboty docenią witrynę, jeśli będą mogły swobodnie się po niej przemieszczać. 

Jeśli zadbasz o każdy z tych elementów, strona będzie wyświetlać się wyżej w organicznych wynikach wyszukiwania. Oznacza to większe prawdopodobieństwo, że użytkownik po wpisaniu konkretnej frazy lub słowa kluczowego, trafi na Twoją witrynę, ponieważ algorytmy wyszukiwarki będą traktowały ją jako wartościowe źródło. 

Źródło fotografii: https://unsplash.com/@wellgraf

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *