Loading...

Czyszczenie wentylacji – jak sprawić, żeby przebiegło dobrze?

Z systemami wentylacji możemy spotkać się wszędzie – w centrach handlowych, biurowcach, a nawet w naszych własnych domach. Systemy wentylacyjne, a w tym w szczególności klimatyzacja, tworzą świetne środowisko dla rozwoju wszelkiego rodzaju pleśni i grzybów, a czasem również dla groźnych bakterii. W każdym miejscu, które jest wilgotne i w którym jednocześnie nie przestrzega się ważnych zasad czystości, istnieje niestety ogromne ryzyko na tego rodzaju problemy. Jeśli zlekceważymy ten problem i nie będziemy wykonywać czyszczenia wentylacji w zalecanych terminach, wówczas narażamy na poważne konsekwencje zdrowotne wszystkie osoby, które przebywają w danych pomieszczeniach. Czyszczenie wentylacji jest bardzo ważne nie tylko z uwagi na komfort i dobre samopoczucie osób, które przebywają w danych pomieszczeniach, ale przede wszystkim dla ich zdrowia.

Jak odbywa się czyszczenie wentylacji?

Czyszczeniem wentylacji zazwyczaj zajmują się profesjonalne ekipy porządkowe, które posiadają fachowy sprzęt, wszelkie środki, a także wieloletnie doświadczenie, jakie w tego typu usługach ma ogromne znaczenie. Czyszczenie wentylacji zleca się profesjonalistom, ponieważ wymaga ono zachowania najwyższych standardów higieny i bezpieczeństwa. Na takie nie można liczyć, gdy wybierzemy firmę z przypadku. Czyszczenie wentylacji powinno odbywać się regularnie, ponieważ tylko wtedy jesteśmy w stanie zapobiec, powstawaniu mikroorganizmów w systemie wentylacyjnym. 

Zazwyczaj czyszczenie odbywa się przy pomocy mechanicznych szczotek obrotowych, jednakże warto mieć na uwadze, że nie jest to jedyna z metod. Do kanałów wprowadza się wspomniane już szczotki, które mają za zadanie usunąć z powierzchni kanałów zanieczyszczenia, które następnie zasysane są przez odkurzacz. Kolejny etap polega na dezynfekcji, w której wykorzystuje się specjalistyczne środki. Środki te to tzw. preparaty biobójcze, które posiadają wymagane atesty higieniczne PZH.

Elementy systemu wentylacyjnego, takie jak: nawiewniki, przepustnice, a także centrala wentylacyjna, wymagają czyszczenia ręcznego. Podczas czyszczenia wentylacji wymieniane są również filtry.

Warto mieć na uwadze, że profesjonalne firmy, które zajmują się czyszczeniem wentylacji, zanim w ogóle do niego przystąpią, wykonują analizę, podczas której oceniają poziom zanieczyszczeń we wnętrzu wentylacji. Do analizy wykorzystuje się sprzęt, który umożliwia wykonanie zdjęć oraz filmu. W niektórych przypadkach pobierane są również próbki do badań mikrobiologicznych. Dzięki temu w łatwy sposób można określić zanieczyszczenia mikrobiologiczne i sporządzić odpowiednią dokumentację.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *